Chokolade

Sidst opdateret 22/6-2019

Vi holder øje med priser og tilbud på 80 chokolade, så du let og hurtigt kan se hvor chokolade er billigst.

Bedste tilbud netop nu


Vivani chokolade fra Helse Helse

Bedste pris netop nu

Vivani chokolade
100 g til 24,95
hos Helse Helse

(24,95 pr. 100 g)

Bryder du dig ikke om chokolade fra Vivani, så kan du også overveje chokolade fra Seed & Bean og Rapunzel:


Seed & Bean chokolade fra Mecindo

Godt tilbud

Seed & Bean chokolade
85 g til 26,95
hos Mecindo

(31,71 pr. 100 g)

Rapunzel chokolade fra Mecindo

Godt tilbud

Rapunzel chokolade
80 g til 25,95
hos Mecindo

(32,44 pr. 100 g)

For at gøre det let at sammenligne priser på tværs af mærker og pakninger, så kan du checke prisen pr. 100 g i oversigten over alle de mange chokolade lige herunder.

ButikStørrelsePrisPris pr. 100 g
Vivani chokolade fra Helse HelseHelse Helse
Billigste 100 g, Vivani, chokolade
100 g24,9524,95
Vivani chokolade fra HelsebixenHelsebixen
Vivani, chokolade og økologisk
100 g24,9524,95
Vivani chokolade fra MecindoMecindo
Vivani, chokolade og økologisk
100 g26,9526,95
Vivani chokolade fra Med24Med24
Vivani, chokolade og økologisk
100 g28,-28,-
Vivani chokolade fra MecindoMecindo
Billigste 80 g, Vivani, chokolade og økologisk
80 g22,9528,69
Vivani chokolade fra MecindoMecindo
Vivani, chokolade, kakao og økologisk
80 g22,9528,69
Vivani chokolade fra MecindoMecindo
Vivani, chokolade
80 g24,9531,19
Seed & Bean chokolade fra MecindoMecindo
Billigste 85 g, Seed & Bean, chokolade og økologisk
85 g26,9531,71
Seed & Bean chokolade fra MecindoMecindo
Seed & Bean, chokolade og økologisk
85 g26,9531,71
Rapunzel chokolade fra MecindoMecindo
Rapunzel, chokolade, kakao og økologisk
80 g25,9532,44
Vivani chokolade fra Med24Med24
Vivani, chokolade, kakao og økologisk
80 g26,-32,50
Vivani chokolade fra HelsebixenHelsebixen
Vivani, chokolade, kakao og økologisk
80 g26,-32,50
Seed & Bean chokolade fra MecindoMecindo
Seed & Bean, chokolade og økologisk
85 g28,9534,06
Seed & Bean chokolade fra MecindoMecindo
Seed & Bean, chokolade og økologisk
85 g28,9534,06
Seed & Bean chokolade fra MecindoMecindo
Seed & Bean, chokolade og økologisk
85 g28,9534,06
Seed & Bean chokolade fra MecindoMecindo
Seed & Bean, chokolade og økologisk
85 g28,9534,06
Rapunzel chokolade fra MecindoMecindo
Rapunzel, chokolade, kakao og økologisk
80 g27,9534,94
Naturata chokolade fra MecindoMecindo
Naturata, chokolade og økologisk
100 g34,9534,95
Naturata chokolade fra MecindoMecindo
Naturata, chokolade og økologisk
100 g34,9534,95
Vivani chokolade fra Med24Med24
Vivani, chokolade
80 g28,-35,-
Rapunzel chokolade fra Med24Med24
Rapunzel, chokolade, kakao og økologisk
80 g29,5036,88
Rapunzel chokolade fra HelsebixenHelsebixen
Rapunzel, chokolade, kakao og økologisk
80 g29,5036,88
Biogan chokolade fra MecindoMecindo
Biogan, chokolade og økologisk
80 g29,9537,44
Chocolate & Love chokolade fra MecindoMecindo
Chocolate & Love, chokolade og økologisk
80 g29,9537,44
Chocolate & Love chokolade fra MecindoMecindo
Chocolate & Love, chokolade og økologisk
80 g29,9537,44
Seed & Bean chokolade fra Med24Med24
Seed & Bean, chokolade og økologisk
85 g31,9537,59
Seed & Bean chokolade fra HelsebixenHelsebixen
Seed & Bean, chokolade og økologisk
85 g31,9537,59
Seed & Bean chokolade fra ViivaaViivaa
Seed & Bean, chokolade
85 g31,9537,59
Seed & Bean chokolade fra ViivaaViivaa
Seed & Bean, chokolade
85 g31,9537,59
Seed & Bean chokolade fra HelsebixenHelsebixen
Seed & Bean, chokolade og økologisk
85 g31,9537,59
Seed & Bean chokolade fra Med24Med24
Seed & Bean, chokolade og økologisk
85 g31,9537,59
Seed & Bean chokolade fra HelsebixenHelsebixen
Seed & Bean, chokolade og økologisk
85 g31,9537,59
Seed & Bean chokolade fra HelsebixenHelsebixen
Seed & Bean, chokolade og økologisk
85 g31,9537,59
Seed & Bean chokolade fra Med24Med24
Seed & Bean, chokolade og økologisk
85 g31,9537,59
Seed & Bean chokolade fra Med24Med24
Seed & Bean, chokolade og økologisk
85 g31,9537,59
Økoladen chokolade fra MecindoMecindo
Billigste 20 g, Økoladen, chokolade og økologisk
20 g7,9539,75
Naturata chokolade fra HelsebixenHelsebixen
Naturata, chokolade og økologisk
100 g40,9540,95
Naturata chokolade fra HelsebixenHelsebixen
Naturata, chokolade og økologisk
100 g40,9540,95
Chocolate & Love chokolade fra HelsebixenHelsebixen
Chocolate & Love, chokolade og økologisk
80 g32,9541,19
Chocolate & Love chokolade fra Med24Med24
Chocolate & Love, chokolade og økologisk
80 g32,9541,19
Chocolate & Love chokolade fra HelsebixenHelsebixen
Chocolate & Love, chokolade og økologisk
80 g32,9541,19
Simon Coll chokolade fra NoruNoru
Simon Coll, chokolade
100 g45,-45,-
Renée Voltaire chokolade fra MecindoMecindo
Renée Voltaire, chokolade og økologisk
80 g37,9547,44
Loving Earth chokolade fra MecindoMecindo
Billigste 30 g, Loving Earth, chokolade og økologisk
30 g14,9549,83
Chocolate & Love chokolade fra MecindoMecindo
Billigste 40 g, Chocolate & Love, chokolade og økologisk
40 g19,9549,88
Chocolate & Love chokolade fra MecindoMecindo
Chocolate & Love, chokolade og økologisk
40 g19,9549,88
Seed & Bean chokolade fra MecindoMecindo
Billigste 25 g, Seed & Bean, chokolade og økologisk
25 g12,9551,80
Økoladen chokolade fra MecindoMecindo
Billigste 75 g, Økoladen, chokolade og økologisk
75 g38,9551,93
Økoladen chokolade fra MecindoMecindo
Økoladen, chokolade og økologisk
75 g38,9551,93
Økoladen chokolade fra MecindoMecindo
Økoladen, chokolade og økologisk
75 g38,9551,93

Vi har fundet yderligere 30 produkter som ikke vises (prisen pr. 100 g for disse produkter er mindst 51,93).

Chokolade mærker

De mest populære chokolade mærker er Vivani chokolade, Økoladen chokolade og Ombar chokolade.

På vores vej gennem butikkerne, så har vi set 14 forskellige pakninger fra 20 g til 240 g. På tværs af alle mærkerne, så er gennemsnitsprisen for chokolade på 48,87 pr. 100 g.

Gennemsnitsprisen på chokolade (48,87) svarer nogenlunde til gennemsnitsprisen på loppefrøskaller, valnøddeolie og macadamianødder.

Kigger vi på priserne for hvert eneste mærke, så er det billigste chokolade mærke lige nu Vivani, mens det dyreste mærke er Elmelund Chocolatier.

Det betyder at hvis du bare skal finde det billigst mulige chokolade, så kan du lige nu spare kassen på Vivani chokolade til 24,95 pr. 100 g. En helt ok besparelse på 49% sammenlignet med gennemsnitsprisen 😃

Kigger vi på alle 15 mærker som vi holder øje med, så er her hele listen med priser fra det billigste til det dyreste chokolade (baseret på mærkernes mindste pris pr. 100 g):

MærkeMin. pris pr. 100 gBilligste produkt
Vivani24,9522,95
Seed & Bean31,7112,95
Rapunzel32,4425,95
Naturata34,9534,95
Biogan37,4429,95
Chocolate & Love37,4419,95
Økoladen39,757,95
Simon Coll45,-44,-
MærkeMin. pris pr. 100 gBilligste produkt
Renée Voltaire47,4437,95
Loving Earth49,8314,95
Ombar59,9720,99
The Raw Chocolate Company60,2326,50
Konnerup & Co64,-32,-
Sowco68,6954,95
Elmelund Chocolatier93,72149,95

Økologisk chokolade

Langt de fleste chokolade er økologisk. Faktisk er hele 81% af de chokolade vi holder øje med markeret som værende økologiske👊

Blandt mærkerne som producerer økologisk chokolade finder vi bl.a. Vivani, Økoladen, Ombar og Chocolate & Love.

Hvis du er på jagt efter billig økologisk chokolade, så er her den bedste pris netop nu:


Vivani chokolade fra Helsebixen

Bedste økologiske pris

Vivani chokolade
100 g til 24,95
hos Helsebixen

(24,95 pr. 100 g)

Det billigste økologisk chokolade er 0% dyrere end det billigste konventionelle produkt (det billigste konventionelle produkt koster 24,95 pr. 100 g).

Baseret på 65 produkter, så er gennemsnitsprisen for økologisk chokolade lige nu 45,92 pr. 100 g. Det betyder at det billigste økologiske chokolade er 46% billigere end gennemsnittet.

Bryder du dig ikke så meget om Vivani chokolade, så kan du også overveje økologisk chokolade fra Seed & Bean:


Seed & Bean chokolade fra Mecindo

Godt tilbud

Seed & Bean chokolade
85 g til 26,95
hos Mecindo

(31,71 pr. 100 g)

Chokolade information

Chokolade er altid vegetarisk. Dvs. alle 80 produkter vi holder øje med er vegetariske.

Alle produkterne er desuden glutenfri.

Raw chokolade

Blot nogle få chokolade er raw food. Faktisk er kun 4% af de chokolade vi holder øje med markeret som værende raw food.

Blandt de mærker som producerer raw chokolade har vi vi bl.a. Ombar og The Raw Chocolate Company.

Hvis du er på jagt efter billig raw chokolade, så er her den bedste pris netop nu:


The Raw Chocolate Company chokolade fra Med24

Bedste raw food pris

The Raw Chocolate Company chokolade
44 g til 26,50
hos Med24

(60,23 pr. 100 g)

Med en pris på 60,23 pr. 100 g er det billigste raw chokolade er 59% dyrere end de andre produkter (det billigste konventionelle produkt koster 24,95 pr. 100 g).

Udfra de 3 produkter vi holder øje med, så er gennemsnitsprisen for raw chokolade lige nu 63,96 pr. 100 g. Det billigste raw chokolade er med andre ord 6% billigere end gennemsnittet.

Hvis du ikke bryder dig så meget om The Raw Chocolate Company chokolade, så kan du også overveje raw chokolade fra Ombar:


Ombar chokolade fra Med24

Godt tilbud

Ombar chokolade
35 g til 25,-
hos Med24

(71,43 pr. 100 g)

Chokolade kalorier

100 g chokolade indeholder typisk omkring 102 kalorier (427 kj). Portionsstørrelsen er typisk 20 g, hvilket betyder at mængden af kalorier per portion typisk er omkring 20 kalorier (85 kj).

Det betyder at du umiddelbart kan brænde en portion chokolade af ved at gå i 3 minutter, løbe i 2 minutter eller cykle i 2 minutter.

Hvis du beslutter dig for at leve af chokolade, så skal du spise 2451 g chokolade om dagen for at dække dit energibehov (2500 kalorier om dagen). Udfra en portionsstørrelse på 20 g, så svarer 2451 g til at du som mand skal spise 122.6 portioner chokolade om dagen for at dække dit energibehov.

Som kvinde vil du skulle spise 1961 g chokolade om dagen for at dække dit energibehov (2000 kalorier om dagen). 1961 g til at du som kvinde skal spise 98.1 portioner chokolade om dagen for at dække dit energibehov.

Det er selvfølgelig helt vildt usundt at leve af 98-123 portioner chokolade hver dag, så lad være med det 😰

Kigger vi på mængden af fedt, kulhydrat og protein i chokolade, så varierer det selvfølgelig fra mærke til mærke. Men i en typisk chokolade er der 67% fedt, 30% kulhydrater og 4% protein.

Prisudvikling

Vi har aldrig set chokolade billigere end det er netop nu! Helse Helses Vivani chokolade 24,95 pr. 100 g er den laveste pris vi nogensinde har set for Vivani chokolade.


Prisudvikling uge for uge (billigste produkt pr. 100 g)


Prisudvikling uge for uge i de sidste 7 uger (for alle chokolade mærker):

UgePris pr. 100 gPrisændring
2524,95
2424,95
2324,95
2224,95
UgePris pr. 100 gPrisændring
2124,95
2024,95
1924,95

Prisudviklingen er baseret på billigste pris pr. 100 g. Som du kan se, så har der ikke været nogen som helst prisudvikling i de sidste 7 uger.

Showing all 16 results

Showing all 16 results