Græskarkerner

Sidst opdateret 26/6-2019

Vi holder øje med priser og tilbud på 39 græskarkerner, så du let og hurtigt kan se hvor græskarkerner er billigst.

Bedste tilbud netop nu


Biogan græskarkerner fra Mecindo

Bedste pris netop nu

Biogan græskarkerner
500 g til 39,95
hos Mecindo

(7,99 pr. 100 g)

Bryder du dig ikke om græskarkerner fra Biogan, så kan du også overveje græskarkerner fra Rømer og Vitam:


Rømer græskarkerner fra Helsebixen

Godt tilbud

Rømer græskarkerner
400 g til 34,95
hos Helsebixen

(8,74 pr. 100 g)

Vitam græskarkerner fra Mecindo

Godt tilbud

Vitam græskarkerner
300 g til 27,95
hos Mecindo

(9,32 pr. 100 g)

For at gøre det let at sammenligne priser på tværs af mærker og pakninger, så kan du checke prisen pr. 100 g i oversigten over alle de mange græskarkerner lige herunder.

ButikStørrelsePrisPris pr. 100 g
Biogan græskarkerner fra MecindoMecindo
Billigste 500 g, Biogan
500 g39,957,99
Rømer græskarkerner fra HelsebixenHelsebixen
Billigste 400 g, Rømer, økologisk
400 g34,958,74
Rømer græskarkerner fra MecindoMecindo
Rømer, økologisk
400 g34,958,74
Rømer græskarkerner fra Helse HelseHelse Helse
Rømer, økologisk
400 g34,958,74
Biogan græskarkerner fra Med24Med24
Biogan, økologisk
500 g43,958,79
Biogan græskarkerner fra ViivaaViivaa
Biogan
500 g44,958,99
Vitam græskarkerner fra MecindoMecindo
Billigste 300 g, Vitam, økologisk
300 g27,959,32
Urtekram græskarkerner fra MecindoMecindo
Billigste 200 g, Urtekram, økologisk
200 g19,959,98
Urtekram græskarkerner fra Med24Med24
Urtekram, økologisk
200 g19,959,98
Biogan græskarkerner fra HelsebixenHelsebixen
Biogan, økologisk
300 g29,959,98
Dannevang græskarkerner fra MecindoMecindo
Dannevang, økologisk og ristede
500 g50,9510,19
Biogan græskarkerner fra HelsebixenHelsebixen
Biogan
500 g51,9510,39
Spis Økologisk græskarkerner fra MecindoMecindo
Billigste 250 g, Spis Økologisk, økologisk
250 g31,9512,78
Natur-Drogeriet græskarkerner fra MecindoMecindo
Natur-Drogeriet, økologisk
500 g65,9513,19
Natur-Drogeriet græskarkerner fra HelsebixenHelsebixen
Natur-Drogeriet, økologisk
500 g66,5013,30
Natur-Drogeriet græskarkerner fra Helse HelseHelse Helse
Natur-Drogeriet, økologisk
250 g35,5014,20
Spis Økologisk græskarkerner fra HelsebixenHelsebixen
Spis Økologisk, økologisk
250 g36,9514,78
Urtekram græskarkerner fra HelsebixenHelsebixen
Urtekram, økologisk
200 g29,9514,98
Biogan græskarkerner fra MecindoMecindo
Biogan
400 g59,9514,99
Urtekram græskarkerner fra MecindoMecindo
Urtekram, økologisk
200 g34,9517,48
Urtekram græskarkerner fra Med24Med24
Urtekram, økologisk
200 g35,-17,50
Natur-Drogeriet græskarkerner fra MecindoMecindo
Natur-Drogeriet, økologisk
250 g43,9517,58
Urtekram græskarkerner fra Helse HelseHelse Helse
Urtekram, økologisk
200 g36,9518,48
Natur-Drogeriet græskarkerner fra Med24Med24
Natur-Drogeriet, økologisk
250 g49,-19,60
Urtekram græskarkerner fra HelsebixenHelsebixen
Urtekram, økologisk
200 g39,9519,98
Natur-Drogeriet græskarkerner fra Med24Med24
Natur-Drogeriet, økologisk
500 g99,9519,99
Natur-Drogeriet græskarkerner fra ViivaaViivaa
Natur-Drogeriet, økologisk
250 g53,9521,58
Natur-Drogeriet græskarkerner fra HelsebixenHelsebixen
Natur-Drogeriet, økologisk
250 g53,9521,58
Pureviva græskarkerner fra HelsebixenHelsebixen
Pureviva, økologisk
250 g59,9523,98
Clearspring proteinpulver fra MecindoMecindo
Billigste 350 g, Clearspring, økologisk og raw
350 g96,9527,70
Clearspring græskarkerner fra MecindoMecindo
Billigste 30 g, Clearspring, økologisk, ristede og soja
30 g12,9543,17
Renée Voltaire græskarkerner fra MecindoMecindo
Billigste 55 g, Renée Voltaire, økologisk
55 g24,9545,36
Clearspring græskarkerner fra Helse HelseHelse Helse
Clearspring, økologisk, ristede og soja
30 g15,-50,-
Clearspring græskarkerner fra HelsebixenHelsebixen
Clearspring, økologisk og ristede
30 g15,-50,-
Clearspring græskarkerner fra HelsebixenHelsebixen
Clearspring, økologisk, ristede og soja
30 g15,-50,-
Renée Voltaire græskarkerner fra Med24Med24
Renée Voltaire, økologisk
55 g30,-54,55
Renée Voltaire græskarkerner fra HelsebixenHelsebixen
Renée Voltaire, økologisk
55 g30,-54,55
Clearspring græskarkerner fra MecindoMecindo
Clearspring, ristede
30 g19,9566,50
Biosential græskarkerner fra Med24Med24
Biosential, citrus
250 g212,-84,80

Græskarkerner mærker

På vores vej gennem butikkerne, så har vi set 8 forskellige pakninger fra 30 g til 500 g. På tværs af alle mærkerne, så er gennemsnitsprisen for græskarkerner på 23,96 pr. 100 g.

Gennemsnitsprisen på græskarkerner (23,96) svarer nogenlunde til gennemsnitsprisen på bouillion, soltørrede tomater og grøntsagsbouillion.

Kigger vi på priserne for hvert eneste mærke, så er det billigste græskarkerner mærke lige nu Biogan, mens det dyreste mærke er Biosential.

Det betyder at hvis du bare skal finde det billigst mulige græskarkerner, så kan du lige nu spare kassen på Biogan græskarkerner til 7,99 pr. 100 g. Det svarer til en rigtig god besparelse på 67%, når man sammenligner med gennemsnitsprisen på græskarkerner 😛

Kigger vi på alle 11 mærker som vi holder øje med, så er her hele listen med priser fra det billigste til det dyreste græskarkerner (baseret på mærkernes mindste pris pr. 100 g):

MærkeMin. pris pr. 100 gBilligste produkt
Biogan7,9929,95
Rømer8,7434,95
Vitam9,3227,95
Urtekram9,9819,95
Dannevang10,1950,95
Spis Økologisk12,7831,95
MærkeMin. pris pr. 100 gBilligste produkt
Natur-Drogeriet13,1935,50
Pureviva23,9859,95
Clearspring27,7012,95
Renée Voltaire45,3624,95
Biosential84,80212,-

Økologisk græskarkerner

Langt de fleste græskarkerner er økologisk. Faktisk er hele 85% af de græskarkerner vi holder øje med markeret som værende økologiske👊

Blandt mærkerne som producerer økologisk græskarkerner finder vi bl.a. Natur-Drogeriet, Biogan, Rømer og Clearspring.

Hvis du er på jagt efter billig økologisk græskarkerner, så er her den bedste pris netop nu:


Rømer græskarkerner fra Helsebixen

Bedste økologiske pris

Rømer græskarkerner
400 g til 34,95
hos Helsebixen

(8,74 pr. 100 g)

Det billigste økologisk græskarkerner er 9% dyrere end det billigste konventionelle produkt (det billigste konventionelle produkt koster 7,99 pr. 100 g).

Baseret på 33 produkter, så er gennemsnitsprisen for økologisk græskarkerner lige nu 22,45 pr. 100 g. Det betyder at det billigste økologiske græskarkerner er 61% billigere end gennemsnittet.

Bryder du dig ikke så meget om Rømer græskarkerner, så kan du også overveje økologisk græskarkerner fra Biogan:


Biogan græskarkerner fra Med24

Godt tilbud

Biogan græskarkerner
500 g til 43,95
hos Med24

(8,79 pr. 100 g)

Græskarkerner information

Græskarkerner er altid både vegetarisk og vegansk, så alle produkterne vi holder øje med er både vegetariske og veganske. Græskarkerner betragtes også som raw food medmindre de er ristede.

Alle produkterne er også glutenfri og laktosefri.

Græskarkerner kalorier

Iflg. USDA indeholder 100 g græskarkerner typisk omkring 559 kalorier (2339 kj). Portionsstørrelsen er typisk 100 g, hvilket betyder at mængden af kalorier per portion typisk er omkring 559 kalorier (2339 kj).

Det betyder at du umiddelbart kan brænde en portion græskarkerner af ved at gå i 74 minutter, løbe i 41 minutter eller cykle i 67 minutter.

Hvis du beslutter dig for at leve af græskarkerner, så skal du spise 447 g græskarkerner om dagen for at dække dit energibehov (2500 kalorier om dagen). Udfra en portionsstørrelse på 100 g, så svarer 447 g til at du som mand skal spise 4.5 portioner græskarkerner om dagen for at dække dit energibehov.

Som kvinde vil du skulle spise 358 g græskarkerner om dagen for at dække dit energibehov (2000 kalorier om dagen). 358 g til at du som kvinde skal spise 3.6 portioner græskarkerner om dagen for at dække dit energibehov.

Det er selvfølgelig helt vildt usundt at leve af 3-5 portioner græskarkerner hver dag, så lad være med det 😰

Energifordeling

Iflg. USDA indeholder 100 g græskarkerner 30 g protein, 49 g fedt og 11 g kulhydrater. Det svarer til at energifordelingen i græskarkerner er protein 21%, fedt 79% og kulhydrater 8%.

Hvis du indtager 100 g græskarkerner (559 kalorier), så får du med andre ord 120 kalorier fra proteinerne, 441 kalorier fra fedtet og 44 kalorier fra kulhydraterne.

Vitaminer og mineraler

USDA rapporterer også hvor mange vitaminer og mineraler der er i græskarkerner. De har fundet frem til et indhold af hele 9 forskellige vitaminer og 7 forskellige mineraler.

Hvis vi kigger på 100 g græskarkerner, så ser indholdet af vitaminer og mineraler sådan her ud:

VitaminMængde
A1 µg
B10.273 mg
B20.153 mg
B34.987 mg
B60.143 mg
C1.9 mg
E2.18 mg
Folinsyre58 µg
K7.3 µg
MineralMængde
Calcium46 mg
Fosfor1233 mg
Jern8.82 mg
Kalium809 mg
Magnesium592 mg
Natrium7 mg
Zink7.81 mg

Prisudvikling

Vi har aldrig set græskarkerner billigere end det er netop nu! Mecindos Biogan græskarkerner 7,99 pr. 100 g er den laveste pris vi nogensinde har set for Biogan græskarkerner.


Prisudvikling uge for uge (billigste produkt pr. 100 g)


Prisudvikling uge for uge i de sidste 6 uger (for alle græskarkerner mærker):

UgePris pr. 100 gPrisændring
257,99
247,99
237,99
UgePris pr. 100 gPrisændring
227,99
217,99
207,99

Prisudviklingen er baseret på billigste pris pr. 100 g. Som du kan se, så har der ikke været nogen som helst prisudvikling i de sidste 6 uger.

Showing all 11 results

Showing all 11 results