Hørfrø

Sidst opdateret 26/6-2019

Vi holder øje med priser og tilbud på 57 hørfrø, så du let og hurtigt kan se hvor hørfrø er billigst.

Bedste tilbud netop nu


Natur-Drogeriet hørfrø fra Mecindo

Bedste pris netop nu

Natur-Drogeriet hørfrø
1000 g til 36,95
hos Mecindo

(3,70 pr. 100 g)

Bryder du dig ikke om hørfrø fra Natur-Drogeriet, så kan du også overveje hørfrø fra Biogan og Rømer:


Biogan hørfrø fra Helsebixen

Godt tilbud

Biogan hørfrø
650 g til 24,95
hos Helsebixen

(3,84 pr. 100 g)

Rømer hørfrø fra Helse Helse

Godt tilbud

Rømer hørfrø
400 g til 15,50
hos Helse Helse

(3,88 pr. 100 g)

For at gøre det let at sammenligne priser på tværs af mærker og pakninger, så kan du checke prisen pr. 100 g i oversigten over alle de mange hørfrø lige herunder.

ButikStørrelsePrisPris pr. 100 g
Natur-Drogeriet hørfrø fra MecindoMecindo
Billigste 1000 g, Natur-Drogeriet, økologisk
1000 g36,953,70
Biogan hørfrø fra HelsebixenHelsebixen
Billigste 650 g, Biogan, økologisk
650 g24,953,84
Rømer hørfrø fra Helse HelseHelse Helse
Billigste 400 g, Rømer, økologisk
400 g15,503,88
Biogan hørfrø fra MecindoMecindo
Billigste 500 g, Biogan
500 g19,953,99
Urtekram hørfrø fra Helse HelseHelse Helse
Urtekram, økologisk
500 g19,953,99
Biogan hørfrø fra MecindoMecindo
Biogan
1000 g39,954,-
Biogan hørfrø fra Med24Med24
Biogan, økologisk
1000 g40,954,10
Natur-Drogeriet hørfrø fra Helse HelseHelse Helse
Natur-Drogeriet, økologisk
1000 g41,-4,10
Kung Markatta hørfrø fra Med24Med24
Kung Markatta
500 g20,954,19
Natur-Drogeriet hørfrø fra MecindoMecindo
Natur-Drogeriet, økologisk
500 g20,954,19
Rømer hørfrø fra Helse HelseHelse Helse
Rømer, økologisk
500 g20,954,19
Biogan hørfrø fra HelsebixenHelsebixen
Biogan, økologisk
1000 g41,954,20
Biogan hørfrø fra ViivaaViivaa
Biogan
1000 g41,954,20
Spis Økologisk hørfrø fra MecindoMecindo
Billigste 450 g, Spis Økologisk, økologisk
450 g18,954,21
Vitam hørfrø fra MecindoMecindo
Vitam, økologisk
650 g27,954,30
Rømer hørfrø fra HelsebixenHelsebixen
Rømer, økologisk
500 g21,954,39
Rømer hørfrø fra Med24Med24
Rømer, økologisk
500 g21,954,39
Natur-Drogeriet hørfrø fra Helse HelseHelse Helse
Natur-Drogeriet, økologisk
500 g23,-4,60
Natur-Drogeriet hørfrø fra HelsebixenHelsebixen
Natur-Drogeriet, økologisk
1000 g46,954,70
Natur-Drogeriet hørfrø fra Med24Med24
Natur-Drogeriet, økologisk
1000 g46,954,70
Biogan hørfrø fra Med24Med24
Biogan, økologisk
500 g23,954,79
Spis Økologisk hørfrø fra Med24Med24
Spis Økologisk, økologisk
450 g21,954,88
Spis Økologisk hørfrø fra HelsebixenHelsebixen
Spis Økologisk, økologisk
450 g21,954,88
Biogan hørfrø fra ViivaaViivaa
Biogan, økologisk
500 g24,504,90
Biogan hørfrø fra HelsebixenHelsebixen
Biogan, økologisk
500 g24,504,90
Urtekram hørfrø fra HelsebixenHelsebixen
Urtekram, økologisk
400 g19,954,99
Urtekram hørfrø fra MecindoMecindo
Urtekram, økologisk
400 g19,954,99
Rømer hørfrø fra MecindoMecindo
Rømer, økologisk
500 g24,954,99
Natur-Drogeriet hørfrø fra Med24Med24
Natur-Drogeriet, økologisk
500 g26,505,30
Natur-Drogeriet hørfrø fra HelsebixenHelsebixen
Natur-Drogeriet, økologisk
500 g26,505,30
Biogan hørfrø fra Med24Med24
Biogan, økologisk
500 g27,955,59
Biogan hørfrø fra HelsebixenHelsebixen
Biogan, økologisk
500 g29,955,99
Biogan hørfrø fra ViivaaViivaa
Biogan
500 g29,955,99
Biogan hørfrø fra MecindoMecindo
Biogan
500 g29,955,99
Natur-Drogeriet hørfrø fra MecindoMecindo
Natur-Drogeriet, økologisk
400 g25,956,49
Natur-Drogeriet hørfrø fra HelsebixenHelsebixen
Natur-Drogeriet, økologisk
400 g29,507,38
Natur-Drogeriet hørfrø fra MecindoMecindo
Natur-Drogeriet, økologisk
500 g36,957,39
Natur-Drogeriet hørfrø fra Med24Med24
Natur-Drogeriet
500 g38,957,79
Natur-Drogeriet hørfrø fra Helse HelseHelse Helse
Natur-Drogeriet, økologisk
500 g41,508,30
Natur-Drogeriet hørfrø fra HelsebixenHelsebixen
Natur-Drogeriet, økologisk
500 g41,508,30
Pema hørfrø fra HelsebixenHelsebixen
Billigste 250 g, Pema, glutenfri
250 g21,-8,40
Natur-Drogeriet hørfrø fra HelsebixenHelsebixen
Natur-Drogeriet, økologisk
400 g33,958,49
Natur-Drogeriet hørfrø fra Med24Med24
Billigste 200 g, Natur-Drogeriet
200 g22,-11,-
Schnitzer hørfrø fra MecindoMecindo
Billigste 360 g, Schnitzer, økologisk
360 g40,9511,38
EASIS hørfrø fra HelsebixenHelsebixen
Billigste 300 g, EASIS
300 g39,9513,32
Semper hørfrø fra MecindoMecindo
Billigste 230 g, Semper, glutenfri
230 g31,-13,48
Semper hørfrø fra HelsebixenHelsebixen
Semper, glutenfri
230 g35,9515,63
Semper hørfrø fra Med24Med24
Semper, glutenfri
230 g35,9515,63
Pureviva hørfrø fra HelsebixenHelsebixen
Pureviva, økologisk
500 g79,9515,99
Clearspring proteinpulver fra MecindoMecindo
Billigste 350 g, Clearspring, økologisk og raw
350 g57,9516,56

Vi har fundet yderligere 7 produkter som ikke vises (prisen pr. 100 g for disse produkter er mindst 17,47).

Hørfrø mærker

På vores vej gennem butikkerne, så har vi set 14 forskellige pakninger fra 80 g til 1000 g. På tværs af alle mærkerne, så er gennemsnitsprisen for hørfrø på 8,76 pr. 100 g.

Gennemsnitsprisen på hørfrø (8,76) svarer nogenlunde til gennemsnitsprisen på salsa, solsikkeolie og citronsaft.

Kigger vi på priserne for hvert eneste mærke, så er det billigste hørfrø mærke lige nu Natur-Drogeriet, mens det dyreste mærke er Bulk Powders.

Det betyder at hvis du bare skal finde det billigst mulige hørfrø, så kan du lige nu spare kassen på Natur-Drogeriet hørfrø til 3,70 pr. 100 g. Det svarer til en rigtig god besparelse på 58%, når man sammenligner med gennemsnitsprisen på hørfrø 😛

Kigger vi på alle 16 mærker som vi holder øje med, så er her hele listen med priser fra det billigste til det dyreste hørfrø (baseret på mærkernes mindste pris pr. 100 g):

MærkeMin. pris pr. 100 gBilligste produkt
Natur-Drogeriet3,7020,95
Biogan3,8416,50
Rømer3,8815,50
Urtekram3,9919,95
Kung Markatta4,1920,95
Spis Økologisk4,2118,95
Vitam4,3027,95
Pema8,4021,-
MærkeMin. pris pr. 100 gBilligste produkt
Schnitzer11,3840,95
EASIS13,3239,95
Semper13,4831,-
Pureviva15,9979,95
Clearspring16,5627,95
Emile Noel18,9837,95
Geo Bavicchi20,6316,50
Bulk Powders23,9039,-

Økologisk hørfrø

Mange hørfrø er økologisk. Hele 77% af de hørfrø vi holder øje med markeret som værende økologiske👍

Blandt mærkerne som producerer økologisk hørfrø finder vi bl.a. Pureviva, Natur-Drogeriet, Rømer og Emile Noel.

Hvis du er på jagt efter billig økologisk hørfrø, så er her den bedste pris netop nu:


Natur-Drogeriet hørfrø fra Mecindo

Bedste økologiske pris

Natur-Drogeriet hørfrø
1000 g til 36,95
hos Mecindo

(3,70 pr. 100 g)

Det billigste økologisk hørfrø er iøvrigt også det billigste produkt i det hele taget. Dvs. der er ikke nogen konventionelle hørfrø der er billigere end de økologiske produkter 😮

Baseret på 44 produkter, så er gennemsnitsprisen for økologisk hørfrø lige nu 8,76 pr. 100 g. Det betyder at det billigste økologiske hørfrø er 58% billigere end gennemsnittet.

Bryder du dig ikke så meget om Natur-Drogeriet hørfrø, så kan du også overveje økologisk hørfrø fra Biogan:


Biogan hørfrø fra Helsebixen

Godt tilbud

Biogan hørfrø
650 g til 24,95
hos Helsebixen

(3,84 pr. 100 g)

Hørfrø information

Hørfrø er altid både vegetarisk og vegansk, så alle produkterne vi holder øje med er både vegetariske og veganske. Hørfrø betragtes også altid som raw food.

Alle produkterne er også glutenfri og laktosefri.

Hørfrø kalorier

100 g hørfrø indeholder typisk omkring 418 kalorier (1749 kj). Portionsstørrelsen er typisk 100 g, hvilket betyder at mængden af kalorier per portion typisk er omkring 418 kalorier (1749 kj).

Det betyder at du umiddelbart kan brænde en portion hørfrø af ved at gå i 55 minutter, løbe i 31 minutter eller cykle i 50 minutter.

Hvis du beslutter dig for at leve af hørfrø, så skal du spise 598 g hørfrø om dagen for at dække dit energibehov (2500 kalorier om dagen). Udfra en portionsstørrelse på 100 g, så svarer 598 g til at du som mand skal spise 6 portioner hørfrø om dagen for at dække dit energibehov.

Som kvinde vil du skulle spise 478 g hørfrø om dagen for at dække dit energibehov (2000 kalorier om dagen). 478 g til at du som kvinde skal spise 4.8 portioner hørfrø om dagen for at dække dit energibehov.

Det er selvfølgelig helt vildt usundt at leve af 4-6 portioner hørfrø hver dag, så lad være med det 😰

Kigger vi på mængden af fedt, kulhydrat og protein i hørfrø, så varierer det selvfølgelig fra mærke til mærke. Men i en typisk hørfrø er der 80% fedt, 3% kulhydrater og 17% protein.

Prisudvikling

Vi har aldrig set hørfrø billigere end det er netop nu! Mecindos Natur-Drogeriet hørfrø 3,70 pr. 100 g er den laveste pris vi nogensinde har set for Natur-Drogeriet hørfrø.


Prisudvikling uge for uge (billigste produkt pr. 100 g)


Prisudvikling uge for uge i de sidste 6 uger (for alle hørfrø mærker):

UgePris pr. 100 gPrisændring
253,70
243,70
233,70
UgePris pr. 100 gPrisændring
223,70
213,70
203,70

Prisudviklingen er baseret på billigste pris pr. 100 g. Som du kan se, så har der ikke været nogen som helst prisudvikling i de sidste 6 uger.

Showing all 17 results

Showing all 17 results